piątek, 7 września 2012

Zdarzenie, które wstrząsnęło światem




Przebieg rejsu:

-Ten wyjątkowy dzień

O godzinie 9:30 rano 10 kwietnia 1912 roku na stację Waterloo w Southampton przybyli pasażerowie drugiej i trzeciej klasy. Dwie godziny później (11:30-11:45) specjalny pociąg z Londynu zatrzymał się z pasażerami pierwszej klasy. Jednak ci najbardziej zamożni mogli przyjechać własnymi samochodami. Przed przybyciem pasażerów statek został dokładnie skontrolowany. Badano m.in.sprawność elektrycznej windy, skontrolowano kuchnię, wyposażenie biblioteki oraz urządzenia sali gimnastycznej.
Samochody w 1912r.
Kuchnia Titanica

-Pechowy początek

W końcu w południe (10 kwietnia 1912r.) gigantyczny Titanic wydał potrójny sygnał specjalnym okrętowym gwizdkiem i parowiec uruchomił ogromne turbiny. Już wypływając z portu liniowiec daje załodze niepokojący sygnał.
Titanic ma ''pecha'' od samego początku. Świadczy o tym fakt, iż wypływając z portu o mało co nie zderzyłby się z innym statkiem; obok New York'a przechodzi w odległośći 120cm. Według załogi jest to fatalny znak. Jak się okazuje cztery dni później marynarskie przesądy są trafne. 
Titanic zmierza na krótki postój  i  kolejny załadunek do Cherbourga (północna Francja). Stąd zabiera 150 nowych pasażerów (m.in. ''Niezatapialną'' Molly Brown)
Po godzinie 20:00 wieczorem Titanic kieruje się na ostatni postój do portu w Queenstown (Nowa Zelandia), które opuszcza dopiero rano (11 kwietnia) zabierając ze sobą dostawę poczty i ponad połowę swoich pasażerów (większość z trzeciej klasy).

-Przed nami tylko Ocean


11 kwietnia 1912 roku Titanic jest już ostatecznie gotowy, aby rozpocząć swój dziewiczy rejs. O godzinie 13:30 z ponad 2,200 pasażerami, statek udaje się na swoją pierwszą (i ostatnią) wyprawę przez Ocean Atlantycki. 
Czwartego dnia dziewiczego rejsu (w niedzielę) Ocean był wyjątkowo spokojny. Pasażerowie po uroczystym lanchu spędzali czas na odpoczynku i relaksie lub korzystali z wszelkich przyjemności, jakie oferował im statek. Pogoda na zewnątrz była dosyć nieprzyjemna, więc mało kto decydował się na spacer po pokładzie.
Basen na Olympic'u (identyczny był na Titanicu jednak nie został sfotografowany.) To i dwa podobne zdjęcia są jedynymi. Wykonał je pasażer drugiej klasy Frank Brown.
Siłownia 

-Depesze ostrzegawcze

Operator telegrafu Jack Philips, wraz ze swoim asystentem Haroldem Bridem mieli pełne ręce roboty wysyłając prywatne telegramy pasażerów. Zaległości nagromadziły się, ponieważ system radiowy był wcześniej niesprawny.
Od piątkowego wieczoru wciąż przychodziły wiadomości od statków znajdujących się w pobliżu o pływających górach lodowych. Bride zanosił otrzymane depesze kapitanowi i ofiecerom znajdującym się na mostku. Przed godziną 14 tego samego dnia (14 kwiecietnia) telegrafiści otrzymali trzy ostrzeżenia o górach lodowych od statków Caronia, The Noordan i Baltic. Po otrzymaniu ostrzeżenia od statku Baltic, kapitan Smith zaniósł depeszę Bruce’owi Ismay’owi. Ten jednak schował wiadomość do kieszeni. Wszystko to widział Arthur Ryerson, któremu Ismay polecił zwiększenie prędkości statku do 21 węzłów (tutaj pojawiają się spekulacje, dlaczego. Może w celu dotarcia do Nowego Yorku wcześniej niż się spodziewali reporterzy i dziennikarze? A może tylko, by pokazać pasażerom, że wszystko jest w porządku i nie mają się czego obawiać?).
Następne ostrzeżenie przyszło o 17:03 od liniowca America.
Rekonstrukcja stanowiska radiooperatora

Była godzina 19:30, Philips i Bride otrzymywali kolejne ostrzeżenie od znajdującego się w pobliżu statku Californian. Mimo licznych depesz kapitan Smith nie odpowiada statkowi Californian, ponieważ był akurat na obiedzie na swoją cześć. Drugi oficer Charles Lightoller zapisał takie słowa w dzienniku kapitańskim: ''Warunki pogodowe są nie najlepsze (ponieważ) rozciąga się gęsta mgła''.
Około godziny 21:40 inny statek (Mesaba) wysłał kolejny telegram z ostrzeżeniem o górach lodowych. Philips był jednak zajęty wysyłaniem pasażerskich depeszy. Do godziny 23:00 nadal nie odpowiadał na ostrzeżenia statków, wręcz nakazał Californianowi zaprzestania wysyłania komunikatów o kolejnych górach lodowych. Kapitan wiedział o zagrożeniu, nie zmienienił jednak kursu ani nie zmniejszył prędkości. Płynie gigantyczny hotel dla milionerów. Płynie Titanic. Podobno najlepszy z najlepszych. Nikt, od śmietanki towarzyskiej po pasażerów trzeciej klasy, nie spodziewa się, że coś (cokolwiek) złego może się stać.

Tylko dla Vipów

Titanic przewoził najbogatszych ludzi świata.
Wśród pasażerów pierwszej klasy był ówczesny najbogatszy człowiek Ameryki, pułkownik John Jacob Astor wraz z (drugą) żoną. W celu uciszenia plotek (John zostawił swoją pierwszą żonę dla 18-letniej dziewczyny) świeżo upieczeni małżonkowie wybrali się w podróz po Europie, z której wracali. Nowa pani Astor była już w tym czasie w ciąży.
John z  nową żoną, Madeleine

Gerge Widener, jeden z najbogatszych i najbardziej wpływowych ludzi w Filadelfii i Pensylwanii płynął wraz z żoną Eleonora i synem Harrym.
Na pokładzie statku był również Isidor Straus, dyrektor słynnego domu towarowego Macy's, który wraz z żoną podróżował po południowej Francji.
Isidor i Ida Straus

William Stead, autor i redaktor naczelny czasopisma „Review of Reviews” oraz wybitny przemysłowiec Benjamin Guggenheim. Należy tu wspomnieć, że wszyscy ci wyżej wymienieni pionerzy zginęli podczas katastrofy Titanica.
Na pokładzie jest oczywiście zarówno Bruce Ismay reprezentujący bezpośrednio linię White Star jak i Thomas Andrews konstruktor statku ze stoczni Harland and Wolff, nadzorujący pracę Titanica.
Andrews przypatrywał się i odnotowywał wszystkie uchybienia na statku, które miały być później skorygowane. Dopatrywał się nawet drobiazgów takich jak np. dokładna ilość guzików przyczepionych do ubrań załogi.
Zarówno Ismay jak Andrews podróżowali jako pasażerowie I klasy, zamieszkując prywatne apartamenty.
Thomas Andrews
Bruce Ismay



Dziwne przeczucie

Drugą klasą podróżował brytyjski nauczyciel Lawrence Beesley, który później opisał okoliczności zatonięcia Titanica. Beesley uważnie notował wszystko, co działo się podczas dziewiczego rejsu. 
Także II klasą podróżował, Banjamin Hart z żoną Esther i córką Ewą. Pani Hart była mocno zaniepokojona, wręcz obawiała się podróży statkiem. Jej przeczucie było tak silne, że odmówiła pójścia spać tej ostatniej, tragicznej nocy. Kiedy jednak usnęła, Titanic miał kolizję z góra lodową. Pani Hart prawdopodobnie nie zdawała sobie sprawy, że tak mało znacząca kolizja będzie powodem zatonięcia statku.
Drugą klasą podróżował również zespół orkiestry estradowej Titanica, której kapelmistrzem był Wallace Henry Hartley. Orkiestrata przeszła do historii nie tylko dlatego, że zachęcała ludzi do wsiadania do szalup ratunkowych, ale z tego iż grała do końca, do ostatnich minut Titanica.
Połączona orkiestra

Pasażerowie III klasy stanowili zdecydowaną większość pasażerów Titanica (przypomnę, że linie żeglugowe czerpały ogromne zyski głównie z przewozu pasażerów w III klasie). Jednym z wielu pasażerów trzeciej klasy był niejaki Henry Sutehall z Nowego Jorku. Podróżował wraz ze swoim przyjacielem przez Stany Zjednoczone, a później przez Australię. Ostatecznie dostali się do Anglii, i znaleźli się na pokładzie Titanica. Wracali do domu po blisko dwuletniej podróży po świecie. Szwedzki pasażer Carl Jansson, podróżował również trzecią klasą. Kiedy po kolizji statku wyszedł na pokład zauważył, że woda podpływała dookoła jego stóp, a po chwili sięgła już jego kostek.

-''Ocean był spokojny''

Jest godzina 23:40, w bocianim gnieździe zawieszonym 20 m nad pokładem, marynarze Frederick Fleeti i Reginald Lee dostrzegają przed dziobem czarną masę oddaloną około 400-450 metrów. Góra wydaje się niewielka, lecz szybko ogromnieje. Fleet trzykrotnie uderza w dzwon alarmowy.
Góra lodowa na wprost!”- wrzeszczy w słuchawkę telefonu. Pierwszy oficer -William Murdoch- nakazuje dać ster ostro na bak burtę (w lewo), a do maszynowni krzyczy: „Cała wstecz!”.
Titanic zbliża się do góry lodowej z prędkością 11,5 metra na sekundę. Dziób stalowego kolosa o wiele za wolno odchyla się od kursu i wreszcie następuje zderzenie. Słychać dźwięk rozrywanej stali, lecz tylko na zewnątrz pokładu. Setki kawałów lodu spadają na przedni pokład na czwartym piętrze statku. Zagrożenie ze strony gór lodowych istnieje cały czas. 
''Niestety pomimo tego, że Titanic był ogromnym statkiem i bardzo szybkim, (mogł rozwinąć prędkość 41km/h, to około 46 koni mechanicznych) był bardzo mało zwrotny i wiedząc o tym, kapitan zapomniał wyposażyć marynarzy w bocianim gnieździe chociażby w lornetki. Okazuje się, że pasażerowie beztrosko zaczynają bawić się kawałkami lodu, na pokładzie są jakieś gry, ktoś używa tego lodu do oziębienia łyski. Nikt nie przypuszcza, że Titanic może zatonąć; jest przecież niezatapialny.
Jest 14 kwietnia 1912r. godzina 23:40.

-„Zamknąć grodzie!!”

W momencie zderzenia jedynie palacze w najbardziej wysuniętej ku dziobowi kotłowni usłyszeli piekielny hałas, a spieniona i lodowata woda Atlantyku zaczęła zalewać ich grubymi strugami. Jednak na górnym pokładzie pierwszej klasy tylko leciutko drżą szkła, jakby anioł przeszedł przez salon. Czterej stewardzi, samotnie spożywający kolację w jadalni pierwszej klasy ze zdziwieniem stwierdzają, że oto brzęczą przygotowane już do śniadania srebrne sztućce.
Na mostek wpada zaalarmowany wstrząsem kapitan Edward J. Smith. „Zamknąć grodzie!!”- krzyczy.
Już wykonane” – odpowiada pierwszy oficer. Na mostku zapada grobowa cisza. Załoga wie co to oznacza. Skazali na śmierć wszystkich swoich kolegów, którzy pracowali w kotłowni.

Kapitan Smith i Thomas Andrews schodzą na dół, by sprawdzić rozmiar szkód.
Wracają 3 minuty po północy i Andrews wypowiada wyrok śmierci : „Titanic pójdzie na dno”. Wyrwy w kadłubie ciągną się na sześć długości, a dokładnie 5 przedziałów wodoszczelnych. Statek może wytrzymać zalanie czterech.

Przecież nie może tak po postu zatonąć!” – woła zrozpaczony kapitan.

„Jest ze stali. Zapewniam pana, może. Pozostało nam najwyżej półtorej godziny” – odpowiada konstruktor.\



-S.O.S !!

Godzinę po zderzeniu z górą lodową załoga bierze się do przygotowania szalup. 
Marynarzy jest za mało, przybyli za późno, choć starają się za wszelką cenę uratować życia innych.
Jest 45 minut po północy już 15 kwietnia.
Pierwsze wołanie o pomoc przez Titanica idzie w świat W niebo wzlatuje też pierwsza rakieta, rozświetla przedni pokład i mnóstwo pobladłych twarzy. Teraz już wszyscy zrozumieli, że śmierć jest blisko. Rakiety mają zwrócić uwagę Californiana, którego doskonale widać z Titanica.
Oficer wachtowy Californiana rzeczywiście dostrzega rakiety, lecz nie domyśla się co one mogą oznaczać. Zaalarmowany kapitan Stanley Lord nie wpada na pomysł, aby uruchomić maszyny i włączyć radiostację. Woli spać snem sprawiedliwego. Tak właśnie zaprzepaszczona została ostatnia szansa ratowania ludzi z tonącego Titanica. Na próżno drugi oficer śmiertelnie rannego giganta Charls Lightoller wścieka się :„Dałbym wszystko za 15 centymetrowe działo i kilka granatów, aby obudzić tych facetów”.
Na pokładzie Titanica jest ponad 2200 osób. Miejsc w szalupach jest tylko dla połowy z nich. Pół godziny po samej katastrofie już spuszczane są pierwsze szalupy, ale ludzie w ogóle nie chcą do nich wchodzić. Nikt nie wierzy, że Titanic zatonie.
Na dworze jest zimno, nikt nie chce wychodzić na pokład. O godzinie 00:15 orkiestra przenosi się z salonu na pokład, aby zachęcić ludzi do wyjścia, do wsiadania do szalup, do ratowania własnego życia. Zaczyna grać i będzie grała tam na pokładzie do końca.
O godzinie 0:45, zostaje spuszczona pierwsza szalupa, w której znajduje się zaledwie 28 osób, choć szalupa może pomieścić 70 osób. Godzinę później ok. 1:30 zaczyna pojawiać się panika wśród pasażerów. Stewardzi zostają wyposażeni w broń, dlatego że niektórzy na siłę próbują dostać się do szalup, ale pierwsze są kobiety i dzieci. Niektórzy dżentelmeni przebierają się we fraki, chcąc godnie umrzeć. Na statku mają miejsce rozdzierające sceny

Historia małżeństwa Astorów – multi milionerów ze Stanów Zjednoczonych

Państwo Astorowie w końcu zrozumieli, że Titanic pójdzie na dno i rozpoczęli poszukiwanie szalupy. Znaleźli jedną na sterburcie, tam gdzie dowodził drugi oficer Lightoller, przepuszczający tylko kobiety. Jacob Astor pomógł wejść swojej żonie do łodzi i uprzejmie zapytał się, czy wolno mu towarzyszyć małżonce, gdyż jest ona w odmiennym stanie.
Nie sir” – odparł szorstko Lightoller.-Żadnych mężczyzn póki są tu jeszcze kobiety. Oficer najwidoczniej nie zdawał sobie sprawy, że w tym momencie wydał wyrok śmierci na najbogatszego człowieka Ameryki. Pułkownik Astor nie próbuje wejść do szalupy, woła tylko do żony „ Goodbye! Dopłynę do ciebie następną łodzią”.
Grób rodzinny Astorów. Tutaj jest także pochowany John Jacob Astor

Nie dostali nawet szansy

Większość pasażerów trzeciej klasy została skazana na śmierć. Zamknięto żelazne kraty oddzielające poszczególne piętra statku w obawie przed przeludnieniem osób na zewnętrznym pokładzie. Nikt się ich nie pytał o zdanie, nikt się o nich nie martwił. Nie dano im żadnej szansy.

To już jest koniec ...

Sytuacja jest coraz bardziej dramatyczna, w niespełna dwie godziny po kolizji z górą lodową, przechylenie Titanica jest coraz większe.
Co robi kapitan i główny konstruktor statku? Światła statku czerwienią się i migocą, kapitan Smith ostatni raz zagląda do radiotelegrafistów : „Spełniliście swój obowiązek, a teraz ratuj się kto może” –nakazuje. Smith udaje się na mostek; od tej pory nikt go już nie widział.
Thomas Andrews, konstruktor statku stoi z założonymi rękami w salonie palarni. Jego kamizelka ratunkowa leży niedbale przerzucona przez stół. Tak jak chciał, zginął razem ze swoi statkiem

''Nearer my God to Thee"

Jest coraz gorzej: kadłub Titanica zaczyna dygotać, ksiądz zaczyna odmawiać mszę, gdzieś tam ktoś mu się spowiada, głośno są odmawiane pacierze, okazuje się, że cały czas gra orkiestra wg świadków grał Chorał Episkopalny, w którym jedno z błagań oboskie miłosierdzie brzmi : „Wesprzyj nas Panie w tych przepotężnych odmętach”.W 2 godziny i 10 minut po kolizji, tylna część statku odchyla się (nie do pionu, tak jak na początku sądzono) i statek przełamuje się na dwie części pod kątem ok. 35/40 stopni. Wiele przedmiotów wypada na zewnątrz np. sejfy, krzesła pokładowe, buty. Stalowy „sarkofag” z rosnącą szybkość zapada w morską toń. Rufa podskakuje jeszcze jako korek, po czym po prostu wsuwa się w otchłań oceanu. Ostatni ludzie spadają i uderzają z hukiem o powierzchnię wody, albo zostają zmieceni z pokładu, gdy Atlantyk w zadziwiającej ciszy połyka swą ofiarę. Nie ma ani śladów wirów, pozostaje tylko chmura dymu czy mgły w kształcie grzyba. Statek idzie na dno w całkowitej ciszy. Na powierzchni przez 2 minuty panuje osobliwe milczenie. Jak opowiadali później naoczni świadkowie Ocean był tej nocy zupełnie spokojny, panowała absolutna gładź jak lustro, nie ma niczego, nie ma żadnego odgłosu, jest cisza. Nagle z gardeł setek ludzi, którzy jeszcze żywi pływają w wodzie, wydziera się wielki okrzyk rozpaczy.

...Nie ma już nic...

Statek do końca był oświetlony, co przypłaciło życiem kilkunastu elektryków, którzy siedzieli w pokładowej elektrowni i twierdzili że wybuchnie dodatkowa panika, jeśli wcześniej zgaśnie światło. Moim zdaniem mieli rację.
Najgorszy los spotkał około 500 pasażerów, uwięzionych gdzieś wewnątrz statku. Według światków tej katastrofy był taki dramatyczny moment, kiedy załoga zdecydowali się zamknąć cały pokład dla klasy trzeciej, aby uniknąć zbyt dużej ilości ludzi przy szalupach. By pomóc przeżyć tym najbogatszym, najmądrzejszym, najlepszym. Marynarze sądzili, że wypuszczenie tych ludzi nic nie zmieni, bo ostatnie szalupy już odpływały.

Na powierzchni pływają szalupy puste do połowy i ok. 500 ludzi w wodzie. Woda ma – cztery lub dwa stopnie, ze względu na bardzo bliskie położenie pól lodowych. Na szalupach panuje grobowa cisza, a wszyscy w wodzie krzyczą ile mają sił. Błagają o pomoc. Lecz żadna szalupa nie zawraca. Wszystkie stoją w odległości około 200 m od rozbitków. Ludzie umierają na hipotermię (z wyziębienia). Na kilku łodziach trwa dyskusja: podpływać czy nie podpływać, ratować czy nie ratować. Podjęto decyzję, że nie. Na jednej z łodzi kilka kobiet zaczyna śpiewać pieśni religijne, aby zagłuszyć potworne wycie, konających z zimna ludzi.W tak zimnej wodzie ludzie są w stanie przeżyć najdłużej około 30/40 minut, lecz nikt nie decyduje się podpłynąć, bo przecież tonący mogą przewrócić szalupę. Po długiej godzinie (parę chwil po trzeciej nad ranem) na ''ratunek'' przypływają dwie łodzie– łódź numer 4 (wyłowiła 6 lub 7 osób, samych mężczyzn, dwaj umierają na łodzi, a kucharz jest tak pijany, że kilka pań musi na nim usiąść, aby go obezwładnić) i łódzi numer 14. Oficer Lowe i czterej ochotnicy ostrożnie podpływają do martwych ciał, przesadziwszy wcześniej pozostałych pasażerów na inne szalupy. Wielu, których chciano wyłowić z wody już nie żyło. Udało się wyłowić ledwie 4 ludzi, z których jeden brocząc krwią z nosa i ust umiera.

Parowiec Carpathia

W niecałe dwie godziny po zatonięciu Titanica do szalup ratunkowych dopływa parowiec Carpathia. Załoga Carpahii zajęła się ocalałymi rozbitkami. Zanim parowiec opuścił miejsce tragedii, marynarze szukali jeszcze ocalałych w wodzie. Jak można było się domyślić nikogo żywego nie znaleźli. Kapitan Carpathii Arthur Rostron, wydał rozkaz opuszczenia flagi do połowy masztu i odprawił nabożeństwo żałobne nad miejsce gdzie zatonął Titanic. Zabrano 13 łodzi ratunkowych. 
Trzy osoby, które zmarły po wyciągnięciu ich z lodowatej wody ''oddano'' Oceanowi. Przez kolejne 3 dni ocalali pasażerowie byli opatrywani przez załogę i pasażerów Carpathii. 
Statek ostatecznie przybył do Nowego Jorku, w czwartek, 18 kwietnia. Ocaleni z katastrofy pasażerowie zostali przyjęci przez tłumy zdesperowanych reporterów i fotografów, chcących w szczegółach opisać najstraszniejszą katastrofę tak, jak ją widzieli ocaleni.Operator radia Carpathii Harold Cottam, oraz ocalały radiotelegrafista Titanica Harold Bride, przekazywali nazwiska ocalałych osób zaniepokojonej prasie oraz opinii publicznej. Na pokładzie było mniej więcej 2228 pasażerów, uratowało się jedynie 705 osób. Pustych miejsc w szalupach było jeszcze dla około 300 osób. Tłumy ludzi i reporterów zebranych w nowojorskim porcie nagłośniło sprawę katastrofy Titanica, a brytyjska prasa surowo skrytykowała ich za to.

Wieść o zatonięciu Titanica rozniosła się błyskawicznie poświecie. Następnego dnia gazety już pisały o tej morskiej tragedii, w szczególny sposób krytykując wszelkienie dopatrzenia i ludzka bezmyślność.
Szalupy z rozbitkami podpływające do Carpathii (około 4:15)

Szalupa wciągana na Carpathię

Szalupy zabrane przez Carpathię w Nowym Yorku
Uratowani rozbitkowie już na Carpthii

Góra lodowa, przypadek czy zrządzenie boskie?

Na drugi dzień po katastrofie z pokładu parowca Prinz Adalbert wykonano zdjęcie pewnej góry lodowej. Fotografujący domyślali się, że to właśnie ta góra była przyczyną zatonięcia Titanica, gdyż jak później opowiadali, na linii wodnej tej góry lodowej widzieli wyraźne smugi czerwonej farby antykorozyjnej, takiej samej jaką pomalowany był kadłub Titanica poniżej swej linii wodnej.

Co by było gdyby...?

Z przygotowaniami do pierwszej podróży Titanica wszyscy bardzo się śpieszyli. Stąd zamieszanie (spowodowane zmianami załogi) i brak lornetek na bocianim gnieździe.
W taką pogodę, jaka była 14 kwietnia (brak fal, ciemność, zaćmienie księżyca, opadająca mgła) kapitan miał obowiązek wystawić dwóch dodatkowych obserwatorów na dziób statku. Nie zrobił tego.
Będem było/a:
-za duża prędkość
-zignorowanie licznych depesz ostrzegawczych
-nie podpłynięcie do ludzi w wodzie
-itd., itp....
Dwa rzędy szalup były umieszczone na górnych pokładach (pierwsza klasa). Wstępu na ten pokład pasażerowie trzeciej klasy nie mieli. 
Nie mam pojęcia jak usprawiedliwić ludzi i kilku oficerów w łodziach. Stwierdzenie, że ''mogą przewrócić łodź'' jest co najmniej niedorzeczne. Jak ludzie osłabieni, powoli umierający mieliby przewrócić ciężką i dużą szalupę (każda mogła pomieścić około 60 osób)?
W wodzie pływało około 500 osób. W szalupach pływających kawałek od nich był ponad 300 miejsc. To mówi samo za siebie. Ponieważ od 705 ocalonych osób lepiej wyglądałoby 1000, prawda?
Bruce Ismay do końca swojego życia był krytykowany za wejście do szalupy ratunkowej i ucieczkę z własnego statku. Nawet po przekazaniu sporej sumy na spółkę ''Marynarzy'' opinia publiczna nigdy mu nie wybaczyła. Jak można się domyślić na jego pogrzebie nie pojawiło się wiele osób.
Po śmierci Titanica White Star Line popadło w poważne problemy finansowe, ponieważ właśnie ten statek miał zapewnić przyszłość firmie.


Niezatapialny zatonął. Zginęli wybitni pionierzy świata, załoga (z około 800 przeżyło 220), pary (z 11 par nowożeńców przeżyła tylko jedna), zwykli ludzie.
Ból bliskich po takiej stracie musiał być niewyobrażalny. Niektórzy nigdy nie dowiedzieli się czy ich bliscy zginęli czy przeżyli, ale nie mogą wrócić.

Ocalone dzieci z Titanica

Jeżeli wciąż potrafimy sobie wyobrazić, co się wtedy stało, jak się czuli wtedy ludzie to legenda Titanica pozostanie żywa w naszych sercach. Do końca.
Ze szkicownika Laury Marii Cobb, ocalałej pasażerki Titanica. Narysowany 15-go października 1913 r.
 

środa, 18 lipca 2012

Sztuka kulinarna


Jedzenie

Jest chłodny wieczór 14 kwietnia 1912r. Trębacz pokładowy- W. Fletcher ogłasza czas kolacji. Za chwilę pasażerowie pierwszej klasy zasiądą w rozświetlonych jadalniach do stołów uginających się od wyśmienitych potraw i win.

Kiedy znaleziono wrak Titanica kamery zarejestrowały dno morskie pokryte tysiącami naczyń wszelkiego rodzaju. Nie ma się w końcu co dziwić, przecież wraz ze statkiem zniknęło pod wodą 3000 bulionówek, 1500 grawerowanych talerzy, 1200 czjników, 5500 misek do lodów, 1000 sztuk widelców do ostryg i 100 noży do grejpfrutów. Na statku pasażerom nie mogło brakować niczego.

Armia kucharzy i kelnerów

Na pokładzie dumy brytyjskiej floty pasażerskiej jest 57 milionerów. Nimi oraz pasażerami 2 i 3 klasy będzie opiekować się cała armia pracowników sektora hotelowego (tzw. Oddział gospodarczy liczy 494 osoby). Kelnerzy, barmani, kucharze, rzeźnicy i inni to ponad połowa załogi. Każda klasa ma osobną kuchnię, magazyny i jadalnie oraz pomieszczenia gospodarcze, które sąsiadują z salonami dla palaczy (TYLKO dla mężczyzn), kawiarniami i pomieszczeniami towarzyskimi.

A może kawałek mięsa?

Jedna z 16 komór, które dziela ładownię statku, służy jako ogromna chłodnia.
Znajdują się w niej potrawy oraz żywność- od podstawowych produktów, po egzotyczne smaki mogące zaspokoić najbardziej wygórowane zachcianki pasażerów.
W tejże oto gigantycznej chłodni znajduje się około:
-34019kg świeżego mięsa
-4999kg świeżych ryb
-11340kg drobiu i dziczyzny
-800 paczek szparagów
-40000- jajek
-6819 litrów mleka.

Najznamienitsi smakosze

Do najważniejszych pasażerów Titanica, którzy jadają w luksusowej restauracji należy najbogatszy mężczyzna Ameryki, 47-letni John Jacob Astor. Jego majątek szacuje się na 150 mln dolarów (za takie pieniądze mógłby sobie kupić nawet 20 Titaniców). Właśnie wraca do domu ze swoją młodą żoną, po pobycie w Europie, gdzie zaszyli się, by uciszyć opinię publiczną w Ameryce. Pół roku wcześniej nasz bogacz był bohaterem skandalu pod tytułem 'Rozwód z poprzednią żoną i prawie natychmiastowy ślub z 18-letnią dziewczyną'- dodam, że była ona młodszaod jego syna z poprzedniego małżeństwa.
Wielu innych bogaczy (m.in. Isidor Straus, Benjamin Guggenhein, Henry Burkhardt) zakończyło pobyt we Francji lub powraca z europejskich metropolii trwoniąc swoje fortuny.

Wspaniałe entree

W chłodnii przewożona jest wielka ilość świeżo ciętych kwiatów.
Wśród najbogatszych pasażerów największe emocje budzą wystawne wydarzenia. Pary 1 klasy zasiadają do stołów w błyszczących strojach, drogich smokingach i eleganckich butach, przybywszy do jadalni szerokimi schodami okrytymi kosztownym dywanem. Na wprost schodów stoi zegar zdobiony postaciami z brązu. Nad zegarem wisi szklana kopuła z metalowimi zdobieniami i obrazami.

Osiem i więcej...

Jadalnie 1 klasy jest największym pomieszczeniem na jakimkolwiek statku. Znajduje się na pokładzie D i ma 34m długości (przypomnę: statek ma 260m). Miejsc przy stołach wystarczy dla 532 gości. Jej ściany pokryte są białym materiałem, a wystrój nienagannie utrzymany w stylu króla Jakuba 1. W ścianach są specjalne wnęki, w których (w bardzo prywatnej atmosferze) zasiadają znajomi czy pary.

Kolacja składa się z ośmiu lub więcej dań. Zaczyna się od podania przystawek i ostryg. Menu oferuje najlepsze specjały (m.in. Rosół cielęcy ze szpikiem kostnym jesiotra, łosoś z ogórkiem i sosem holenderskim, jagnięcina w sosie miętowym, puree z marchewki, pieczone gołębie w sosie selerowym czy pasztet z gęsiej wątroby) Na derer podawane są brzoskwinie w galarecie i pudding Waldorf.

Dania nie są w cenie

Perłą wśród wszystkich restauracji na statku jest ta w stylu Ludwika XVI, gdzie ucztują najwybitniejsi smakosze. Za dania trzeba tu jednak płacić, ponieważ jedzenie tutaj nie było wliczenie w cenę drogiego biletu. Goście obsługiwanie są nieustannie od 8.00 do 23.00.

Ostatni raz

We francuskiej restauracji 14 kwietnia 1912r. Około godziny 21.00 małżeństwo Widerner urządza kolację na część kapitana okrętu Edwarda Johna Smitha. Gośćmi są (poza kapitanem), małżonkowie Thayer, milioner Wiliam Carter z żoną, major Archibald Butt. Goście raczą się takimi drogimi smakołykami jak awokado z krewetkami i pstrągiem, mięsem drobiowym w sosie szparagowym, majonezem z łososiem, kurczakiem Maryland, polędwica Opera.


Dania na kolację dla pasażerów I klasy z dnia 14 kwietnia 

(Jadłospis niepotwierdzony)


1. Pieczona pierś z kaczki podana z purée jabłkowym i karmelizowaną młodą marchewką (Roast duckling, apple sauce)
2. Kawior

3. Jagnięcina z karmelizowanymi szalotkami i sosem miętowym (Lamb, mint sauce)


4. Łosoś w sosie muślinowym ze szparagami i pomarańczową cykorią (Salmon, mousseline sauce, cucumber),



5. Pudding Waldorf (Waldorf pudding), 


6. Pasztet z gęsich wątróbek na chrupiącej chałce,


7. Fillet mignon z kozim serem i suszonymi pomidorami,


8. Ostrygi belons


Jedyny potwierdzony jadłospis lunch'u dla pasażerów III klasy z dnia 14 kwietnia. Przechował się w torebce jednej z pasażerek, które miały szczęście dostać się do szalupy ratunkowej.





Pasażerowie


a) pierwsza klasa:
Allen, Miss Elizabeth Walton
Allison, Mr. H. J.
Allison, Mrs. H. J. and Maid
Allison, Miss L
Allison, Master T. and Nurse
Anderson, Mr. Harry
Andrews, Miss Cornelia I.
Andrews, Mr. Thomas
Appleton, Mrs. E. D.
Artagaveytia, Mr. Ramon
Astor, Colonel J. J. and Manservant
Astor, Mrs. J. J and Maid
Aubert, Mrs. N. and Maid
Barkworth, Mr. A. H.
Baumann, Mr. J.
Baxter, Mrs. James
Baxter, Mr. Quigg
Beattie, Mr. T.
Beckwith, Mr. R. L.
Beckwith, Mrs. R. L.
Behr, Mr. K. H.
Bishop, Mr. D. H.
Bishop, Mrs. D. H.
Bjornstrom, Mr. H.
Blackwell, Mr. Stephen Weart
Blank, Mr. Henry
Bonnell, Miss Caroline
Bonnell, Miss Lily
Borebank, Mr. J. J.
Bowen, Miss
Bowerman, Miss Elsie
Brady, Mr. John B.
Brandeis, Mr. E.
Brayton, Mr. George
Brewe, Dr Arthur Jackson
Brown, Mrs. J. J.
Brown, Mrs. J. M.
Bucknell, Mrs. W. and Maid
Butt, Major Archibald W.
Calderhead, Mr. E. P.
Candee, Mrs. Churchill
Cardoza, Mrs. J. W. M. and Maid
Cardoza, Mr. T. D. M and Manservant
Carlson, Mr. Frank
Carran, Mr. F. M.
Carran, Mr. J. P.
Carter, Mr. William E.
Carter, Mrs. William E. and Maid
Carter, Miss Lucile
Carter, Master William T. and Manservant
Case, Mr. Howard B.
Cassebeer, Mrs. H. A.
Cavendish, Mr. T.W.
Cavendish, Mrs. T. W. and Maid
Chaffee, Mr. Herbert F.
Chaffee, Mrs. Herbert F.
Chambers, Mr. N. C.
Chambers, Mrs. N. C.
Cherry, Miss Gladys
Chevre, Mr. Paul
Chibnafl, Mrs. E. M. Bowerman
Chisholm, Mr. Robert
Clark, Mr. Walter M.
Clark, Mrs. Walter M.
Clifford, Mr. George Quincy
Colley, Mr. E. P.
Compton, Mrs. A. T.
Compton, Miss S. P.
Compton, Mr. A. T., Jr.
Cornell, Mrs. R. G.
Crafton, Mr. John B.
Crosby, Mr. Edward G.
Crosby, Mrs. Edward G.
Crosby, Miss Harriet
Cummings, Mr. John Bradley
Cummings, Mrs. John Bradley
Daly, Mr. P. D.
Daniel, Mr. Robert W.
Davidson, Mr. Thornton
Davidson, Mrs. Thornton
de Villiers, Mrs. B.
Dick, Mr. A. A.
Dick, Mrs. A. A.
Dodge, Dr. Washington
Dodge, Mrs. Washington
Dodge, Master Washington
Douglas, Mrs. F. C.
Douglas, Mr. W. D.
Douglas, Mrs. W. D. and Maid
Dulles, Mr. William C.
Earnshew, Mrs. Boulton
Endres, Miss Caroline
Eustis, Miss E. M.
Evans, Miss E.
Flegenheim, Mrs. A.
Flynn, Mr. J. I.
Foreman, Mr. B. L.
Fortune, Mr. Mark
Fortune, Mrs. Mark
Fortune, Miss Ethel
Fortune, Miss Alice
Fortune, Miss Mabel
Fortune, Mr. Charles
Franklin, Mr. T. P.
Frauenthal Mr. T. G.
Frauenthal, Dr. Henry W.
Frauenthal, Mrs. Henry W.
Frolicher, Miss Marguerite
Futrelle, Mr. J.
Futrelle, Mrs. J.
Gee, Mr. Arthur
Gibson, Mrs. L..
Gibson, Miss D.
Giglio, Mr. Victor
Goldenberg, Mr. S. L.
Goldenberg, Mrs. S. L.
Goldschmidt, Mrs. George B.
Gordon, Sir Cosmo Duff
Gordon, Lady Duff i Maid
Gracie, Colonel Archibald
Graham, Mr.
Graham, Mrs William G
Graham, Miss Margaret
Greenfield, Mrs. L. D.
Greenfield, Mrs. W. B.
Guggenheim, Mr Benjamin
Harder, Mr. George A.
Harder, Mrs. George A.
Harper, Mr. Henry Sleeper i Manservant
Harper, Mrs. Henry Sleeper
Harris, Mr. Henry B.
Harris, Mrs. Henry B.
Harrison, Mr. W. H.
Haven, Mr. H.
Hawksford, Mr. W. J.
Hays, Mr. Charles M.
Hays, Mrs. Charles M. and Maid
Hays, Miss Margaret Head, Mr. Christopher
Hilliard, Mr. Herbert Henry
Hipkins, Mr. W. E.
Hippach, Mrs. Ida S.
Hippach, Miss Jean
Hogeboom, Mrs. John C.
Holverson, Mr. A. O.
Holverson, Mrs. A. O.
Hoyt, Mr. Frederick M.
Hoyt, Mrs. Frederick M.
Holt, Mr. W. F.
Isham, Mrs. A. E.
Ismay, Mr. J. Bruce i Manservant
Jakob, Mr. Birnbaum
Jones, Mr. C. C
Julian, Mr. H. F.
Kent, Mr. Edward A.
Kenyon, Mr. F. R.
Kenyon, Mrs. F. R.
Kimball, Mr. E. N.
Kimball, Mrs. E. N.
Klaber, Mr. Herman
Lambert-Williams, Mr. Fletcher Fellows
Leader, Mrs. F. A.
Lewy, Mr. E. G.
Lindstroem, Mrs. J.
Lines, Mrs. Ernest H.
Lines, Miss Mary C.
Lingrey Mr Edward
Long, Mr.. Milton C.
Langley, Miss Gretchen F.
Loring, Mr. J. H.
Madill, Miss Georgette Alexandra
Maguire, Mr. J. E.
Marechal, Mr. Pierre
Marvin, Mr. D. W.
Marvin, Mrs. D. W.
McCaffry. Mr. T.
McCarthy, Mr. Timothy J.
McGough, Mr. J. R.
Meyer, Mr. Edgar J.
Meyer, Mrs. Edgar J.
Millet, Mr. Frank D.
Missahan, Dr. W. E.
Missahan, Mrs. W. B.
Missahan, Miss Daisy
Moch, Mr. Pkdtp E.
Moch, Mr. Phillip E.
Molson, Mr. H. Markland
Moore, Mr. Clarence i Manservant
Natsch, Mr. Charles
Newell, Mr. A. W.
Newell, Miss Alice
Newell, Miss Madeline
Newsom, Miss Helen
Nicholson, Mr. A. S.
Omont, Mr. F.
Ostby, Mr. E. C
Ostby, Miss Helen R.
Ovies, Mr. S.
Parr, Mr. M. H. W.
Partner, Mr. Austin
Payne, Mr. V.
Pears, Mr. Thomas
Pears, Mrs. Thomas
Penasco, Mr. Victor
Penasco, Mrs. Victor i Maid
Peuchen, Major Arthur
Porter, Mr. Walter Chamberlain
Potter, Mrs. Thomas, Jr.
Reuchlin, Mr. Jonkheer, J. G.
Rheims, Mr. George
Robert, Mrs. Edward S. i Maid
Roebling, Mr. Washington A.
Rolmane, Mr. C.
Rood, Mr. Hugh R.
Rosenbaum, Miss
Ross, Mr. J. Hugo
Rothes, the Countess of i Maid
Rothschild, Mr. M.
Rothschild, Mrs. M.
Rowe, Mr. Alfred
Ryerson, Mr. Arthur
Ryerson, Mrs. Arthur i Maid
Ryerson, Miss Emily
Ryerson, Miss Susan
Ryerson, Master Jack
Saalfeld, Mr. Adolphe
Schabert, Mrs. Paul
Seward, Mr. Frederick K.
Shutes, Miss E. W.
Silverthorne, Mr. S. V.
Silvey, Mr. William B.
Silvey, Mrs. William B.
Simonius, Mr. Oberst Altons
Sloper, Mr. William T.
Smart, Mr. John M.
Smith, Mr. J. Clinch
Smith, Mr. R. W.
Smith, Mr. L P.
Smith, Mrs. L P.
Snyder, Mr. John
Snyder, Mrs. John
Soloman, Mr. A. L.
Spedden, Mr. Frederick O.
Spedden, Mrs. Frederick O. i Maid
Spedden, Master R. Douglas i Nurse
Spencer, Mr. W. A.
Spencer, Mrs. W. A. i Maid
Stahelin, Dr. Max
Stead, Mr. W. T.
Steffanson, B. B.
Steffanon, H. B.
Stehli, Mr. Max Frolicher
Stehli, Mrs. Max Frolicher
Stengel, Mr. C. E. H.
Stengel, Mrs. C. E. H.
Stewart, Mr. A. A.
Stone, Mrs. George M. i Maid
Straus, Mr. Isidor and Manservant
Straus, Mrs. Isidor i Maid
Sutton, Mr. Frederick
Swift, Mrs. Frederick Joel
Taussig, Mr. Emil
Taussig, Mrs. Emil
Taussig, Miss Ruth
Taylor, Mr. E. Z
Taylor, Mrs. E. Z.
Thayer, Mr. J. B.
Thayer, Mrs. J. B. and Maid
Thayer, Mr. J. B., Jr.
Thorne, Mr. G.
Thorne, Mrs. G.
Tucker, Mr. G. M., Jr.
Uruchurtu, Mr. M. R.
Van der Hoef, Mr. Wyckoff
Walker, Mr. W. Anderson
Warren, Mr. F. M.
Warren, Mrs. F. M.
Weir, Mr. J.
White, Mr. Percival W.
White, Mr. Richard F.
White, Mrs. J. Stuart i Maid i Manservant
Wick, Mr. George D.
Wick, Mrs. George D.
Wick, Miss Mary
Widener, Mr. George D. i Manservant
Widener, Mrs. George D. i Maid
Widener, Mr.. Harry
Willard, Miss Constance
Williams, Mr. Duane
Williams, Mr. R. N., Jr.
Woolner, Mr. Hugh
Wright, Mr. George
Young, Miss Marie
Pasażerowie pierwszej klasy

b) druga klasa
Abelson, Mr. Samson
Abelson, Mrs. Hanna
Aldworth, Mr. C.
Andrew, Mr. Edgar
Andrew, Mr. Frank
Angle, Mr. William
Angle, Mrs.
Ashby, Mr. John
Baily, Mr. Percy
Baimbridge, Mr. Chas. R.
Balls, Mrs. Ada E.
Banfield, Mr. Frederick J.
Bateman, Mr. Robert J.
Beane, Mr. Edward
Beane, Mrs. Ethel
Beauchamp, Mr. H. J.
Becker, Mrs. A. O. I troje dzieci
Beesley, Mr. Lawrence
Bentham, Miss Lilian W.
Berriman, Mr. William
Botsford, Mr. W. Hull
Bowenur, Mr. Solomon
Bracken, Mr. Jas. H.
Brito, Mr. Jose de
Brown, Miss Mildred
Brown, Mr. S., Mrs.,Miss E.
Bryhl, Mr. Curt
Bryhl, Miss Dagmar
Buss, Miss Kate
Butler, Mr. Reginald
Byles, Rev.nomas R. D.
Bystrom, Miss Karolina
Caldwell, Mr. Albert F.
Caldwell, Mrs. Sylvia
Caldwell, Master Alden G.
Cameron, Miss Clear
Carbines, Mr. William
Carter, Rev. Ernest C.
Carter, Mrs. Lillian
Chapman, Mr. John H.
Chapman, Mrs. Elizabeth
Chapman, Mr. Charles
Christy, Mrs. Alice
Christy, Miss Juli
Clarke, Mr. Charles V.
Clarke, Mrs. Ada Maria
Coleridge, Mr. R. C.
Collander, Mr. Erik
Collett, Mr. Stuart
Collyer, Mr. Harvey
Collyer, Mrs. Charlotte
Collyer, Miss Marjorie
Corbett, Mrs. Irene
Corey, Mrs. C. P.
Cotterill, Mr. Harry
Davies, Mr. Charles
Davis, Mrs. Agnes
Davis, Master John M.
Davis, Miss Mary
Deacon, Mr. Percy
del Carlo, Mr. Sebastian
del Carlo, Mrs.
Denbou, Mr. Herbert
Dibden, Mr. William
Doling, Mrs. Ada
Doling, Miss Elsie
Downton, Mr. William J.
Drachstedt, Baron von
Drew, Mr. James V.
Drew, Mrs. Lulu
Drew, Master Marshall
Duran, Miss Florentina
Duran, Miss Asimcion
Eitemiller, Mr. G. F.
Enander, Mr. Ingvar
Fahlstrom Mr. Arne J.
Faunthorpe, Mr. Harry
Faunthorpe, Mrs. Lizzie
Fillbrook, Mr. Charles
Fox, Mr. Stanley H.
Funk, Miss Annie
Fynney, Mr. Jos.
Gale, Mr. Harry
Gale, Mr. Shadrach
Garside, Miss Ethel
Gaskell, Mr. Alfred
Gavey, Mr. Lawrence
Gilbert, Mr. William
Giles, Mr. Edgar
Giles, Mr. Fred
Giles, Mr. Ralph
Gill, Mr. John
Gillespie, Mr. William
Givard, Mr. Hans K.
Greenberg, Mr. Samuel
Hale, Mr. Reginald
Hamalainer, Mrs. Anna i Infant
Harbeck, Mr. Wm. H.
Harper, Mr. John
Harper, Miss Nina
Harris, Mr. George
Harris, Mr. Walter
Hart, Mr. Benjamin
Hart, Mrs. Esther
Hart, Miss Eva -- Eva Hart zmarła 15 lutego 1996, miała 91.
Herman, Miss Alice
Herman, Mrs. Jane
Herman, Miss Kate
Herman, Mr. Samuel
Hewlett, Mrs. Mary D.
Hickman, Mr. Leonard
Hickman, Mr. Lewis
Hickman, Mr. Stanley
Hiltunen, Miss Martha
Hocking, Mr. George
Hocking, Mrs. Elizabeth
Hocking, Miss Nellie
Hocking, Mr. Samuel J.
Hodges, Mr. Henry P.
Hoffman, Mr. Ai dwójka dzieci: Loto i Louis
Hold, Mrs. Annie
Hold, Mr. Stephen
Hood, Mr. Ambrose
Hosono, Mr. Masabumi
Howard, Mr. Benjamin
Howard, Mrs. Ellen T.
Hunt, Mr. George
Ilett, Miss Bertha
Jacobsohn, Mrs. Amy P.
Jacobsohn Mr. Sidney S.
Jarvis, Mr. John D.
Jefferys, Mr. Clifford
Jefferys, Mr. Ernest
Jenkin, Mr. Stephen
Jervan, Mrs. A. T.
Kantor, Mrs. Miriam
Kantor, Mr. Sehua
Keane, Mr. Daniel
Keane, Miss Nora A.
Kelly, Mrs. F.
Kirkland, Rev. Charles L
Kvillner, Mr. John Henrik
Lahtinen, Mrs. Anna
Lahtinen, Mr. William
Lamb, Mr. J. J.
Lamore, Mrs. Ameliar
Laroche, Mr. Joseph
Laroche, Mrs. Juliet
Laroche, Miss Louise
Laroche, Miss Simonne
Lehman, Miss Bertha
Leitch, Miss Jessie
Levy, Mr. R. J.
Leyson, Mr. Robert W. N.
Lingan, Mr. John
Louch, Mr. Charles
Louch, Mrs. Alice Adela
Mack, Mrs. Mary
Malachard, Mr. Noel
Mallet, Mr. A.
Mallet, Mrs.
Mallet, Master A.
Mangiavacchi, Mr. Emilio
Mantvila, Mr. Joseph
Marshall, Mr.
Marshall, Mrs. Kate
Matthews, Mr. W. J.
Maybery, Mr. Frank H.
McCrae, Mr. Arthur G.
McCrie, Mr. James
McKane, Mr. Peter D.
Mellers, Mr. William
Mellinger, Mrs. Elizabeth i jej dziecko
Meyer, Mr. August
Milling, Mr. Jacob C.
Mitchell, Mr. Henry
Morawick, Dr. Ernest
Mudd, Mr. Thomas C.
Myles, Mr. Thomas F.
Nasser, Mr. Nicolas
Nasser, Mrs.
Nesson, Mr. Israel
Nicholls, Mr. Joseph C.
Norman, Mr. Robert D.
Nye, Mrs. Elizabeth
Otter, Mr. Richard
Oxenham, Mr. P. Thomas
Padro, Mr. Julian
Pain, Dr. Alfred
Pallas, Mr. Emilio
Parker, Mr. Clifford R.
Parrish, Mrs. L Davis
Pengelly, Mr. Frederick
Pernot, Mr. Rene
Peruschitz, Rev. Jos. M.
Phillips, Mr. Robert
Phillips, Miss Alice
Pinsky, Miss Rosa
Ponesell, Mr. Martin
Portaluppi, Mr. Emilio
Pulbaun, Mr. Frank
Quick, Mrs. Jane
Quick, Miss Vera W.
Quick, Miss Phyllis
Reeves, Mr. David
Renouf, Mr. Peter H.
Renouf, Miss Lillie
Reynolds, Miss E.
Richard, Mr. Emile
Richards, Mrs. Emily
Richards, Master William
Richards, Master George
Ridsdale, Miss Lucy
Rogers, Mr. Harry
Rogers, Miss Selina
Rugg, Miss Emily
Sedgwick, Mr. C. F. W.
Sharp, Mr. Percival
Shelley, Mrs. Imanita
Silven, Miss
Slayter, Miss H. M.
Slemen, Mr. Richard J.
Smith, Mr. Augustus
Smith, Miss Marion
Sobey, Mr. Hayden
Stanton, Mr. S. Ward
Stokes, Mr. Phillip J.
Swane, Mr. George
Sweet, Mr. George
Toomey, Miss Ellen
Trant, Miss Jessie
Tronpiansky, Mr. Moses A.
Troutt, Miss E. Celia
Tupin, M. Dorothy
Turpin, Mr. William J.
Veale, Mr. James
Walcroft, Miss Nellie
Ware, Mrs. Florence L
Ware, Mr. John James
Ware, Mr. William J.
Watt, Miss Bertha
Watt, Mrs. Bessie
Webber, Miss Susie
Weisz, Mr. Leopold
Weisz, Mrs. Matilda
Wells, Mrs. Addie
Wells, Miss J.
Wells, Master Ralph
West, Mr. E. Arthur
West, Mrs. Ada
West, Miss Barbara
West, Miss Constance
Wheadon, Mr. Edward
Wheeler, Mr. Edwin
Pasażerowie drugiej klasy

    c) trzecia klasa

    Ci, którzy wsiedli w SOUTHAMPTON
Abelseth, Karen
Abelseth, Olaus
Abramson, August
    Abbott, Eugene
    Abbott, Rosa
    Abbott, Rossmore
    Abbing, Anthony
    Adams. J.
    Anderson, Alfreda
    Anderson, Erna
    Anderson, Albert
    Anderson, Anders
    Anderson, Samuel
    Anderson, Sigrid (dziecko)
    Anderson, Thor
    Aks, Filly
    Aks, Leah
    Alexander, William
    Allen, William
    Allum, Owen G.
    Badman, Emily
    Barton David
    Beavan, W. T.
    Billiard, A. van
    Billiard, James (dziecko)
    Billiard, Walter (dziecko)
    Bing, Lee
    Bowen, David
    Braund, Lewis
    Braund, Owen
    Brocklebank, William
    Cann, Erenst
    Carver, A.
    Celotti, Francesco
    Chip, Chang
    Christmann, Emil
    Cohen, Gurshon
    Cook, Jacob
    Corn, Harry
    Coutts, Winnie
    Coutts, William (dziecko)
    Coutts, Leslie (dziecko)
    Coxon, Daniel
    Crease, Ernest James
    Cribb, John Hatfield
    Cribb, Alice
    Dahl, Charles
    Davies, Evan
    Dawson, Alfred
    Dawson, John
    Dawson, Joseph
    Davison, Thomas H.
    Davison, Mary
    Dean, Mr. Bertram F.
    Dean, Mrs. Hetty
    Dean, Bertran (dziecko)
    Dean, Vera
    Dennis, Samuel
    Dennis, William
    Derkings, Edward
    Dowdell, Elizabeth
    Drapkin, Jenie
    Dugemin, Joseph
    Elsbury, James
    Emanuel, Ethet (dziecko)
    Everett, Thomas J.
    Foo, Choong
    Ford, Arthur
    Ford, Margaret
    Ford, Mrs. D. M.
    Ford, Mr. E. W.
    Ford, M. W. T. N.
    Ford, Maggie (dziecko)
    Franklin, Charles
    Garthfirth, John
    Gilinski, Leslie
    Godwin, Frederick
    Goldsmith, Frank J.
    Goldsmith, Emily A.
    Goldsmith, Frank J. W.
    Goodwin, Augusta
    Goodwin, Lillian A.
    Goodwin, Charles E.
    Goodwin, William F. (dziecko)
    Goodwin, Jessie (dziecko)
    Goodwin, Harold (dziecko)
    Goodwin, Sidney (dziecko)
    Green, George
    Guest, Robert
    Harknett, Alice
    Harmer, Abraham
    Hee, Ling
    Hervonen, Helga
    Hervonen, Hildwe (dziecko)
    Hickkinen, Laina
    Hillstrom, Hilda
    Howard, May
    Hyman, Abraham
    Johnston, A. G.
    Johnston, Mrs.
    Johnston, William (dziecko)
    Johnston, Mrs. C. H. (dziecko)
    Johnson, Mr. A.
    Johnson, Mr. W.
    Keefe, Arthur
    Kelly, James
    Kink, Anton
    Kink, Louise
    Kink, Louise (dziecko)
    Lam, Ali
    Lam, Len
    Lang, Fang
    Leonard, Mr. L
    Lester, J.
    Ling, Lee
    Lithman, Simon
    Lobb, Cordelia
    Lobb, William A.
    Lockyer, Edward
    Lovell, John
    MacKay, George W.
    Maisner, Simon
    McNamee, Eileen
    McNamee, Neal
    Meanwell, Marian O.
    Meek, Annie L.
    Meo, Alfonso
    Messemacker, Guillaume
    Messemacker, Emma
    Midtsjo, Carl
    Mikanen, John
    Miles, Frank
    Moor, Beile
    Moor, Meier
    Moore, Leonard C.
    Moss, Albert
    Mulder, Theo
    Morley, William
    Moutal, Rahamin
    Murdlin, Joseph
    Nancarrow, W. H.
    Nilson, Berta
    Nilson, Helmina
    Niklasen, Sander
    Nosworthy, Richard C.
    Olsen, Carl
    Olsen, Henry
    Olsen, Ole M.
    Olson, Elon
    Olsson, John
    Olsson, Elida
    Oreskovic, Luka
    Oreskovic, Maria
    Oreskovic, Jeko
    Osman, Mara
    Peacock, Alfred
    Peacodc., Treasteall
    Peacock, Treasteall (dziecko)
    Pearce, Ernest
    Peduzzi, Joseph
    Peterson, Mariusrkin, John
    Potchett, George
    Rath, Sarah
    Reed, James George
    Reynolds, Harold
    Risien, Emma
    Risien, Samuel
    Robins, Alexander
    Robins, Charity
    Rogers, William John
    Rouse, Richard H.
    Rush, Alfred George J.
    Salander, Carl
    Saljilsvik, Anna
    Salonen, Werner
    Sandman, Johan
    Sandstrom, Agnes
    Sandstrom, Beatrice (dziecko)
    Sandstrom, Margretha (dziecko)
    Sdycoff, Todor
    Sheerlinck, Jean
    Sihvola, Antti
    Sivic, Husen
    Sjoblom, Anna
    Sadowitz, Harry
    Sage, John
    Sage, Annie
    Sage, Stella
    Sage, George
    Sage, Douglas
    Sage, Frederick
    Sage, Dorothy
    Sage, William (dziecko)
    Sage, Ada (dziecko)
    Sage, Constance (dziecko)
    Sage, Thomas (dziecko)
    Sather, Sinon
    Saundercock, W. H.
    Sawyer, Frederick
    Scrota, Maurice
    Shellard, Frederick
    Shorney, Charles
    Simmons, John
    Slocovski, Selman
    Somerton, Francis W.
    Spector, Woolf
    Spinner, Henry
    Stanley, E. R. Mr.
    Storey, T. Mr.
    Sunderland, Victor
    Sutehall, Henry
    Theobald, Thomas
    Thomas, Alex
    Thorneycrolt, Florence
    Thorneycroft, Percival
    Tomlin, Ernest P.
    Torber, Ernest
    Trembisky, Berk
    Tunquist, W.
    Ware, Frederick
    Warren, Charles W.
    Webber, James
    Wilkes, Ellen
    Willey, Edward
    Williams, Harry
    Williams, Leslie
    Windelov, Einar
    Wiseman, Philip
Ci, którzy wsiedli w CHERBOURG
Assaf, Marian
Attala, Malake
Baclini, Latila
Baclini, Maria
Baclini, Eugene
Baclini, Helene
Badt, Mohamed
Banoura, Ayout
Barbara, Catherine
Barbara, Saude
Betros, Tannous
Boulos, Hanna
Boulos, Sultani
Boulos, Nourelain
Boulos, Akar (dziecko)
Banous, Elias
Caram, Joseph
Caram, Maria
Shabini, Georges
Chehab, Emir Farres
Chronopoulos, Apostolos
Cbronopoulos, Demetrios
Dibo, Elias
Drazenovie, Josip
Elias, Joseph
Elias, Joseph
Fabini, Leeni
Fat-ma, Mustmani
Gerios, Assaf
Gerios, Youssef
Gerios, Youssef
Gheorgheff, Stanio
Hanna, Mansour
Jean Nassr, Saade
Johann, Markim
Joseph, Mary
Karun, Franz
Karun, Anna (dziecko)
Kassan, M. Housseing
Kassem, Fared
Kassein, Hassef
Kalil, Betros
Khalil, Zahie
Kraeff, Thodor
Lemberopoulos, Peter
Malinoff, Nicola
Meme, Hanna
Monbarek, Hanna
Moncarek, Omine
Moncarek, Gonios (dziecko)
Moncarek, Halim (dziecko)
Moussa, Mantoura
Naked, Said
Naked, Waika
Naked, Maria
Nasr, Mustafa
Nichan, Krikorian
Nicola, Jamila
Nicola, Elias (dziecko)
Novel, Mansouer
Orsen, Sirayanian
Ortin, Zakarian
Peter, Catherine Joseph
Peter, Mike
Peter, Anna
Rafoul, Baccos
Raibid, Razi
Saad, Amin
Saad, Khalil
Samaan, Hanna
Samaan, Elias
Samaan, Youssef
Sarkis, Mardirosian
Sarkis, Lahowd
Seman Betros (dziecko)
Shedid, Daher
Sleiman, Attalla
Stankovic, Jovan
Tannous, Thomas
Tannous, Daler
Thomas, Charles, P
Thomas, Tamin
Thomas, Assad
Thomas, John
Tonfik, Nahli
Torfa, Assad
Useher,Baulner
Vagil, Adele Jane
Vartunian, David
Vassilios, Catavelas
Wazli, Yousif
Weller, Abi
Yalsevae, Ivan
Yazbeck, Antoni
Yazbeck, Salini
Youssef, Brahim
Youssef, Hanne
Youssef, Maria (dziecko)
Youssef Georges (dziecko)
Zabour. Tamini
Zabour, Hileni
Zakarian, Maprieder

Ci, którzy wsiedli w QUEENSTOWN
Barry, Julia
Bourke, Catherine
Bourke, John
Bradley, Bridget
Buckley, Daniel
Buckley, Katherine
Burke, Jeremiak
Burke, Mary
Burns, Mary
Canavan, Mary
Carr, Ellen
Car, Jeannie
Chartens, David
Cannavan, Pat
Colbert, Patrick
Conlin, Thos. H.
Connaghton, Michel
Connors, Pat
Conolly, Kate
Conolly, Kate
Daly, Marcella
Daly, Eugene
Devanoy, Margaret
Dewan, Frank
Dooley, Patrick
Doyle, Elin
Driscoll, Bridget
Emmeth, Thomas
Farrell, James
Foley, Joseph
Foley, William
Flynn, James
Flynn, John
Fox, Patrick
Gallagher, Martin
Gilnegh, Katie
Glynn, Mary
Hagardon, Kate
Hagarty, Nora
Hart, Henry
Healy, Nora
Horgan, John
Hemming, Norah
Henery, Delia
Jenymin, Annie
Kelly, James
Kelly, Annie K.
Kelly, Mary
Kerane, Andy
Kennedy, John
Kilgannon, Thomas
Kiernan, John
Kiernan, Phillip
Lane, Patrick
Lemom, Denis
Lemon, Mary
Linehan, Michel
Madigan, Maggie
Mahon, Delia
Mannion, Margareth
Mangan, Mary
McCarthy, Katie
McCoy, Agnes
McCoy, Alice
McCoy, Bernard
McCormack, Thomas
McDermott, Delia
McElroy, Michel
McGovern, Mary
McGowan, Katherine
McGowan, Annie
McMahon, Martin
Mechan, John
Meeklave, Ellie
Moran, James
Moran, Bertha
Morgan, Daniel J.
Morrow, Thomas
Mullens, Katie
Mulvihill, Bertha
Murphy, Norah
Murphy, Mary
Murphy, Kate
Naughton, Hannah
Nemagh, Robert
O'Brien, Denis
O'Brien, Thomas
O'Brien, Hannah
O'Connell, Pat D.
O'Connor, Maurice
O'Connor, Pat
O'Donaghue, Bert
O'Dwyer, Nellie
O'Keefe, Pat
OLeary, Norah
O'Neill, Bridget
O'Sullivan, Bridget
Peters, Katie
Rice, Margaret
Rice, Albert (dziecko)
Rice, George (dziecko)
Rice, Eric (dziecko)
Rice, Arthur (dziecko)
Rice, Eugene (dziecko)
Riordan, Hannah
Ryan, Patrick
Ryan, Edw.
Sadlier, Matt
Scanlan, James
Shaughnesay, Pat
Shine, Ellen
Smyth, Julian
Tobin, Roger
Pasażerowie trzeciej klasy


Klasa             Płynących      Ocalałych      Zmarłych 
1. klasa            329                 199             130  
2. klasa            272                 119             153  
3. klasa            710                174               536  
Całkowicie      2208              704             1504  
(pasażerowie+załoga)