środa, 18 lipca 2012

Sztuka kulinarna


Jedzenie

Jest chłodny wieczór 14 kwietnia 1912r. Trębacz pokładowy- W. Fletcher ogłasza czas kolacji. Za chwilę pasażerowie pierwszej klasy zasiądą w rozświetlonych jadalniach do stołów uginających się od wyśmienitych potraw i win.

Kiedy znaleziono wrak Titanica kamery zarejestrowały dno morskie pokryte tysiącami naczyń wszelkiego rodzaju. Nie ma się w końcu co dziwić, przecież wraz ze statkiem zniknęło pod wodą 3000 bulionówek, 1500 grawerowanych talerzy, 1200 czjników, 5500 misek do lodów, 1000 sztuk widelców do ostryg i 100 noży do grejpfrutów. Na statku pasażerom nie mogło brakować niczego.

Armia kucharzy i kelnerów

Na pokładzie dumy brytyjskiej floty pasażerskiej jest 57 milionerów. Nimi oraz pasażerami 2 i 3 klasy będzie opiekować się cała armia pracowników sektora hotelowego (tzw. Oddział gospodarczy liczy 494 osoby). Kelnerzy, barmani, kucharze, rzeźnicy i inni to ponad połowa załogi. Każda klasa ma osobną kuchnię, magazyny i jadalnie oraz pomieszczenia gospodarcze, które sąsiadują z salonami dla palaczy (TYLKO dla mężczyzn), kawiarniami i pomieszczeniami towarzyskimi.

A może kawałek mięsa?

Jedna z 16 komór, które dziela ładownię statku, służy jako ogromna chłodnia.
Znajdują się w niej potrawy oraz żywność- od podstawowych produktów, po egzotyczne smaki mogące zaspokoić najbardziej wygórowane zachcianki pasażerów.
W tejże oto gigantycznej chłodni znajduje się około:
-34019kg świeżego mięsa
-4999kg świeżych ryb
-11340kg drobiu i dziczyzny
-800 paczek szparagów
-40000- jajek
-6819 litrów mleka.

Najznamienitsi smakosze

Do najważniejszych pasażerów Titanica, którzy jadają w luksusowej restauracji należy najbogatszy mężczyzna Ameryki, 47-letni John Jacob Astor. Jego majątek szacuje się na 150 mln dolarów (za takie pieniądze mógłby sobie kupić nawet 20 Titaniców). Właśnie wraca do domu ze swoją młodą żoną, po pobycie w Europie, gdzie zaszyli się, by uciszyć opinię publiczną w Ameryce. Pół roku wcześniej nasz bogacz był bohaterem skandalu pod tytułem 'Rozwód z poprzednią żoną i prawie natychmiastowy ślub z 18-letnią dziewczyną'- dodam, że była ona młodszaod jego syna z poprzedniego małżeństwa.
Wielu innych bogaczy (m.in. Isidor Straus, Benjamin Guggenhein, Henry Burkhardt) zakończyło pobyt we Francji lub powraca z europejskich metropolii trwoniąc swoje fortuny.

Wspaniałe entree

W chłodnii przewożona jest wielka ilość świeżo ciętych kwiatów.
Wśród najbogatszych pasażerów największe emocje budzą wystawne wydarzenia. Pary 1 klasy zasiadają do stołów w błyszczących strojach, drogich smokingach i eleganckich butach, przybywszy do jadalni szerokimi schodami okrytymi kosztownym dywanem. Na wprost schodów stoi zegar zdobiony postaciami z brązu. Nad zegarem wisi szklana kopuła z metalowimi zdobieniami i obrazami.

Osiem i więcej...

Jadalnie 1 klasy jest największym pomieszczeniem na jakimkolwiek statku. Znajduje się na pokładzie D i ma 34m długości (przypomnę: statek ma 260m). Miejsc przy stołach wystarczy dla 532 gości. Jej ściany pokryte są białym materiałem, a wystrój nienagannie utrzymany w stylu króla Jakuba 1. W ścianach są specjalne wnęki, w których (w bardzo prywatnej atmosferze) zasiadają znajomi czy pary.

Kolacja składa się z ośmiu lub więcej dań. Zaczyna się od podania przystawek i ostryg. Menu oferuje najlepsze specjały (m.in. Rosół cielęcy ze szpikiem kostnym jesiotra, łosoś z ogórkiem i sosem holenderskim, jagnięcina w sosie miętowym, puree z marchewki, pieczone gołębie w sosie selerowym czy pasztet z gęsiej wątroby) Na derer podawane są brzoskwinie w galarecie i pudding Waldorf.

Dania nie są w cenie

Perłą wśród wszystkich restauracji na statku jest ta w stylu Ludwika XVI, gdzie ucztują najwybitniejsi smakosze. Za dania trzeba tu jednak płacić, ponieważ jedzenie tutaj nie było wliczenie w cenę drogiego biletu. Goście obsługiwanie są nieustannie od 8.00 do 23.00.

Ostatni raz

We francuskiej restauracji 14 kwietnia 1912r. Około godziny 21.00 małżeństwo Widerner urządza kolację na część kapitana okrętu Edwarda Johna Smitha. Gośćmi są (poza kapitanem), małżonkowie Thayer, milioner Wiliam Carter z żoną, major Archibald Butt. Goście raczą się takimi drogimi smakołykami jak awokado z krewetkami i pstrągiem, mięsem drobiowym w sosie szparagowym, majonezem z łososiem, kurczakiem Maryland, polędwica Opera.


Dania na kolację dla pasażerów I klasy z dnia 14 kwietnia 

(Jadłospis niepotwierdzony)


1. Pieczona pierś z kaczki podana z purée jabłkowym i karmelizowaną młodą marchewką (Roast duckling, apple sauce)
2. Kawior

3. Jagnięcina z karmelizowanymi szalotkami i sosem miętowym (Lamb, mint sauce)


4. Łosoś w sosie muślinowym ze szparagami i pomarańczową cykorią (Salmon, mousseline sauce, cucumber),



5. Pudding Waldorf (Waldorf pudding), 


6. Pasztet z gęsich wątróbek na chrupiącej chałce,


7. Fillet mignon z kozim serem i suszonymi pomidorami,


8. Ostrygi belons


Jedyny potwierdzony jadłospis lunch'u dla pasażerów III klasy z dnia 14 kwietnia. Przechował się w torebce jednej z pasażerek, które miały szczęście dostać się do szalupy ratunkowej.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz